Home / Program

Friday 17th November

CONCERT 1 – OPENING RECITAL AND RECEPTION sponsored by Cofield Wines

1.30 pm, Adamshurst Ballroom

Piano Trio in Bb major, Op.11 – Beethoven

Go Lovely Rose, Op.24, No.3 – Quilter

Non t’amo piu! – Tosti

Ah! Mes ami (from La fille du regiment) – Donizetti

Clarinet Trio in A minor, Op.114 – Brahms

Caroline Almonte (piano), David Griffiths (clarinet) and Svetlana Bogosavljevic (cello)

Shanul Sharma (tenor) and Helena Kernaghan (piano)

 

CONCERT 2 – RISING STARS MASTERCLASS in memory of Ursula Genaehr

4.00 pm, Adamshurst Ballroom

PhoSpheric Variations – Paul Stanhope

Grace Trebley (clarinet) with Ruxi Geng (piano)

Una furtiva lagrima from L’Elisir d’amore – Donizetti

Lachlan McIntyre (tenor) with Ruxi Geng (piano)

Jeux d’eau – Ravel

Ruxi Geng (piano)

Masterclass with tutorials by Shanul Sharma (voice), Caroline Almonte (piano) and David Griffiths (clarinet)

 

CONCERT 3 – CHAMBER ENSEMBLES in memory of Ruth Whyte

7.00 pm, St Matthew’s Anglican Church

Tenebrae – Golijov

Trio in E minor, Op.67 – Shostakovich

Clarinet Quintet in A major, K. 551 – Mozart

Acacia Quartet – Lisa Stewart (violin), Myee Clohessy (violin), Stefan Duwe (viola) and Anna Martin-Scrase (cello), with guest artist David Griffths (clarinet)

Orpheus Piano Trio – Helena Kernaghan (piano), Kaori Sparks (violin), Sam Goble (cello)

Purchase tickets


Saturday 18th November

CONCERT 4 – PIPE ORGAN RECITAL

10.30 am, St Matthew’s Anglican Church

Prelude and Fugue in G minor, BuxWV 149 – Buxtehude

Organ Concerto in A minor – 1st movt (BWV 539) – Bach/Vivaldi

‘Schmücke dich, o liebe Seele’, BWV 654 – J.S. Bach

Sonata No. 4 in Bb Major, Op. 65 – Mendelssohn

Elegy – Thalben-Ball

Hymne d’Actions de grâces ‘Te Deum’ – Langlais

Benedictus Op. 59 No. 9 – Reger

Toccata, Op. 59 No. 5 – Reger

Ria Angelika Polo (pipe organ)

 

CONCERT 5 – FRENCH MASTERPIECES sponsored by Peter Evans

2.00 pm, St Matthew’s Anglican Church

Gaspard de la nuit: Trois poems pour piano d’apres Aloysius Bertrand – Ravel

Quartet for the End of Time – Messiaen

Caroline Almonte (piano)

Orpheus Piano Trio – Helena Kernaghan (piano), Kaori Sparks (violin) and Sam Goble (cello), with special guest David Griffiths (clarinet)

 

CONCERT 6 – BEL CANTO sponsored by Stean Nicholls

7.00 pm, St Matthew’s Anglican Church

Aprile – Tosti

L’Ultima Canzone – Tosti

Si, ritrovarla lo giuro (from La Cenerentola) – Rossini

Asile hereditaire (from Guillaume Tell) – Rossini

ll mio tesoro (from Don Giovanni) – Mozart

Dies Bildnis ist bezaubernd schon (from Die Zauberflote) – Mozart

E serbata a questo acciaro (from I Capuleti e I Montecchi) – Bellini

Pourquoi me revellier? (from Werther) – Massenet

La donna e mobile (from Rigoletto) – Verdi

Granada (Fantasia Espanola)– Lara

Cor ‘ngrato – Cardillo

Torna a Surriento –De Curtis

O sole mio – Di Capua

Serenade (from The Student Prince) – Romberg

Shanul Sharma (tenor) and Caroline Almonte (piano)

With special guest appearance by local talent Caleb Murray (cello) performing J.S. Bach’s Prelude and Sarabande from Suite No.2 in D minor and Faure’s Elegie Op.24

 

Purchase tickets


Sunday 19th November

CONCERT 7: THE BEN OPIE QUARTET sponsored by Regent Cinemas

2.00 pm, The Albury Club

Cor Anglais Quartet – Margaret Sutherland

Oboe Quartet – Johannes Luebbers (world premiere)

Oboe Quartet in F major, K.370 – Mozart

Fantasy Quartet – Moeran

Oboe Quartet – J.C. Bach

Phantasy Quartet – Britten

Ben Opie (oboe), Jenny Khafagi (violin), William Clark (viola), Paul Zabrowarny (cello)

 

 

Purchase tickets